האם אנו יודעים באמת לנבא מתי תתרחש מהפכת ה-ACES?

האם ניתן לנבא מהפכה?

אופטימיות ופסימיות בדרך למהפכה

בתור מי שעוקב וקורא ברמה שבועית עדכונים מהארץ ומהעולם על מהפכת ה-ACES, מפתיעה אותי כל פעם מחדש תפיסת העולם של כותבים רבים המתייחסים למהפכה טכנולוגית במונחים של שחור ולבן – תהיה מהפכת רכב אוטונומי בשנים הקרובות או לא תהיה. כתבות המתייחסות להצהרות החברות כאופטימיות ושכל השוק כולו מתחיל להנמיך ציפיות, אל מול סקירות שטוענות שהעתיד כבר כאן. האם באמת ניתן לנבא במדויק מהפכה?

שלב הכאוס

הטעות המרכזית הנעוצה בהתייחסויות האלו נובעת לטעמי מהתעלמות מדינמיקה של מהפכות טכנולוגיות. כאשר בוחנים מהפכות טכנולוגיות שהתרחשו בעבר, רואים שיש להן תבנית ברורה של 3 שלבים – טרום מהפכה, תקופת הכאוס ושלב ההתייצבות. שלב הכאוס הוא שלב ארוך, מבלבל, מורכב מעצם טבעו הכאוטי וקשה להבנה בזמן אמת (אבל חוקרים רבים מתפרנסים ממחקרים ומאמרים עליו לאחר מכן). המורכבות של שלב הכאוס גורמת לנו לנסות לפשט את הבעיה.

הנטייה לפשט בעיות מורכבות  

אם מחפשים בגוגל שיטות להתמודדות עם בעיות מורכבות, מגלים שלל מודלים שמציעים שלבים כיצד לפשט בעיה מורכבת. יש לכך הרבה יתרונות – כמו למשל היכולת לתת פתרונות ישימים באופן מהיר יחסית. אבל יש לכך גם חסרונות. האופן בו אנו מפשטים בעיה מורכבת עלול לגרום להתעלמות ממשתנים או היבטים מסוימים אשר גורמים למורכבות, ובעצם להחמיץ את התמונה המלאה. החיים בפועל מורכבים, והדרך להתמודד עם בעיות מורכבות היא קודם כל להכיר במורכבות ובהשפעותיה.

מהפכת ה-ACES כבעיה מורכבת

אם ניקח את מהפכת ה-ACES כדוגמה לבעיה מורכבת, נגלה שההשפעות ההדדיות של כל אחד ממרכיבי המהפכה בהקשר של הרכב – אוטונומי, מקושר, חשמלי ושיתופי, מייצרות מורכבות שמקשה מאד לנבא כיצד תיראה תמונת העתיד של העולם בעידן של תחבורה חכמה.

למשל, אם נבודד את ההתייחסות למרכיב האוטונומי בלבד, אז קל יותר לדבר במונחי שחור ולבן – מתי השלב בו עלויות הסנסורים והתוכנה יאפשרו לייצר רכב אוטונומי בעלות שאנשים ירצו לקנות אותו. אבל אם מוסיפים את העובדה שהשימוש ברכב האוטונומי כאמצעי של תחבורה שיתופית יעלה את היעילות שלו, והיותו חשמלי תוזיל את עלויות האחזקה, והיבטים של הקישוריות יוכלו להוסיף שירותי ערך מוסף אשר יכסו עבור המפעיל חלק מן העלויות, אז התמונה הופכת למורכבת יותר ופחות ניתנת לחיזוי.

האם הגענו לשלב הכאוס? 

בכל המהפכות הטכנולוגיות שהתרחשו בהיסטוריה, שלב הטרום מהפכה הובן בדיעבד. מהפכת ה-ACES ייחודית בכך שזו מהפכה טכנולוגית ידועה מראש, ובהתאם לכך נערכים אליה בכל העולם. עדיין, זה לא הופך אותה למורכבת פחות ואולי אף יותר, מכיוון שהיא מורכבת מארבע מהפכות שונות ומורכבות כל אחת בפני עצמה.

לאחר שנים רבות של התפתחות טכנולוגיות בתחומים השונים של מהפכת ה-ACES, ולאחר השקעות כבדות והצהרות יצרנים בתחום, עולה השאלה האם אנחנו עוברים שלב – מטרום מהפכה לכאוס. התשובה לכך נעוצה במענה לשאלה מתי התחילה/מתחילה/תתחיל המהפכה, וגם איזו מהפכה.

מן הסתם, לא ניתן יהיה לציין תאריך ברור לתחילת המהפכה כמו יום העלייה על הבסטיליה במהפכה הצרפתית. גם המעבר לשלב הכאוס יימשך על פני תקופה. האם מכירת רכב אוטונומי ללקוח פרטי בצורה מסחרית מציינת את רגע המהפכה? אם כך אז אנחנו עדיין לא שם. ואולי היכולת של אנשים להשתמש בשירות הסעות אוטונומי של Waimo בפיניקס אריזונה מציין את נקודת המהפכה? אם כך אז אנחנו כבר למעלה מחצי שנה בתוך תקופת הכאוס. הקושי הגדול הוא לזהות את הנקודה הסינגולרית – הנקודה בה מתחולל המהפך, וממנה העתיד הוא כבר לא המשך ישיר של המציאות הקיימת.

לא שלב הכאוס אלא שלבי הכאוס

מהפכת ה-ACES כוללת בתוכה ארבע מהפכות שונות, אשר מתלכדות לתקופת זמן אחת שיוצרת מהפכה אחת גדולה. עדיין, כל אחת מן המהפכות גם מתקדמת בקצב שלה. לכן, בתחום החשמלי נכון יהיה להגיד שאולי אנחנו במדינות מסוימות כבר בתוך שלב הכאוס – בנורווגיה למשל. כך גם באזורים מסוימים בעולם בהקשר של מהפכת השיתופיות. גם בהיבט האוטונומי, ישנם מקומות שאנחנו אולי כבר בשלב הכאוס – חבר שחזר מטיול בארצות הברית סיפר שנלחץ כאשר רכב אוטונומי (עם נהג בטחון) נצמד אליו במרחק ביטחון של 30 ס"מ בירידות הגדולות של סן פרנסיסקו.

התמונה המורכבת יותר היא שבחלק מן המהפכות, באזורים מסוימים בעולם אנחנו כנראה כבר בשלב הכאוס. מה הנקודה שציינה את המעבר מ"טרום מהפכה" ל"כאוס" נבין כנראה רק בעתיד.
ובראיה כוללת של מהפכת ה-ACES – אנחנו כנראה כבר חווים היבטים של תקופת הכאוס.

להבין שאנחנו לא באמת מבינים

עם ההבנה שאנחנו כבר בתוך תקופת הכאוס, כדאי בהתאם לעדכן את התחזיות – ייתכן והפריצה לשוק נמצאת מעבר לפינה וייתכן ויעברו שנים לא מעטות. מה שברור הוא שמהפכה טכנולוגית כמו זו שאנו חווים, מחייבת שינוי בתפיסות העולם והנחות היסוד שלנו לגבי מאפיינים רבים שקשורים הן לאורח חיינו והן לתעשיות ולטכנולוגיות השונות. מכאן גם הקושי לנבא (והרי כבר נאמר שנבואה ניתנה לשוטים).

גישה זו מחייבת זהירות רבה וצניעות, הן בהתייחס לתחזיות מהפכניות והן בהתייחס לתחזיות שמרניות. הדבר היחידי שאפשר להיות בטוחים לגביו הוא שאנחנו לא באמת יודעים מה יקרה. וזה נכון במידה שווה גם למומחים וגם להדיוטות.

מתוך הבנת המורכבות, והצורך להתכונן ללא נודע, בנינו ב- ACES Consulting מודל לליווי ארגונים במהלך מהפכת ה-ACES.

כתוב/כתבי תגובה