ניהול משבר – מהפכה בימי קורונה

על ניהול מהפכה טכנולוגית בזמן משבר כלכלי

משבר הוא הזדמנות

משבר הקורונה אשר לווה בסגר משמעותי ברוב המדינות, מייצר משבר כלכלי עולמי אשר דוחק לכאורה הצידה כל דיון במהפכות טכנולוגיות, כאשר ארגונים רבים עסוקים בהישרדות ובמזעור הנזקים. אבל, זו גם הזדמנות לכל ארגון שמעורב במהפכה טכנולוגית, ללמוד (לטוב ולרע) לא מעט על איך נכון להוביל מהפכה טכנולוגית מהאופן בו מדינות התמודדו עם משבר הקורונה.

כפי שסון דזה אמר, "בכל כאוס ישנה גם הזדמנות". מהפכה טכנולוגית דוגמת מהפכת ה-ACES מייצרת אי ודאות רבה, והכאוס של תקופת הקורונה רק מעצים את אי הודאות לגבי עתיד הרכב האוטונומי/מקושר/חשמלי/שיתופי. לכאורה, ארגונים שנכנסים לצמצום הוצאות וחשיבה הישרדותית ידחו השקעות בטכנולוגיות עתידיות ויהיו עסוקים בשיקום הפעילות השוטפת.

ניצול הזדמנות   

עם זאת, לא כל הארגונים נכנסו בהכרח למגננה. כנראה שהכאוס הקיים רק יחדד את הפערים בין ארגונים שינצלו את ההזדמנות שמשבר הקורונה יצר כדי לפרוץ קדימה ולהוביל בעולם ה- ACES, לבין ארגונים שהמשבר יחסל את סיכוייהם להיות גורם משמעותי בשוק המוביליות העתידי.

כך למשל, חברת Baidu הסינית ניצלה את ההזדמנות להפיץ שירותי רכב אוטונומי בסין להעברת ציוד, חיטוי כבישים והסעת אנשים באזורים שבהם פגעה הקורונה, ואילו מובילאיי עדיין מסמנת את 2022 כיעד לשירותי רובו-טקסי למרות הקורונה.

התמודדות עם משבר

משבר הקורונה העלה לכותרות מודלים שונים להתמודדות עם המשבר. ארגונים אשר רוצים לנצל את ההזדמנות ולפרוץ קדימה, יכולים לנצל את השינויים שהקורונה כפתה על עולם העבודה (למשל עבודה מהבית; ישיבות ב- ZOOM ועוד) כדי להטמיע שינויים באופן הניהול ובתהליכי קבלת ההחלטות.

בישראל אנחנו רגילים להסתמך על דוגמאות צבאיות, לפעמים אפילו עד כדי יצירת אנטגוניזם מתוך הבנה שהשוק העסקי אינו צבא. אבל, מסתבר שההבנה שהמודלים הצבאיים הם בעלי ערך גם למגזר העסקי אינה המצאה ישראלית. במאמר Lessons from the generals: Decisive action amid the chaos of crisis מחודש מאי 2020 של חברת היעוץ מקינזי, הם מביאים דוגמאות כיצד ניתן ללמוד מהגנרלים להתמודד עם הכאוס שמשבר מייצר.

מתוך הבנה שצבא נבנה ונועד במהותו לפעול במצב משבר (מלחמה), מנסים כותבי המאמר להביא תובנות מאופן דפוס הפעולה הצבאי לארגונים עסקיים בבואם להתמודד עם משבר. כך למשל, במצב של אי ודאות ארגונים צבאיים מפתחים במקביל תכניות לטווחי זמן שונים, ומפרידים בין החשיבה לעשייה – הפרדה ברורה בין תפעול השוטף לתכנון העתיד.

הפרדה כזו יכולה לסייע רבות לארגון אשר מעורב במהפכה טכנולוגית ועדיין צריך לקיים את עצמו מהפעילות השוטפת. בארגונים רבים זה לא נעשה, והתוצאה היא כמובן שהדחוף (הפעילות השוטפת) דוחק את החשוב (התכנון קדימה) הצידה.

ביזור וצוותי עבודה לעומת ריכוזיות

על פי המאמר, ארגונים עסקיים נוטים להתמודד עם משבר באמצעות הקמת חמ"ל יחיד או ניהול ריכוזי מקבוצת ההנהלה.
לעומת זאת, כאשר בוחנים ניהול מלחמות, רואים שזה מבוצע באמצעות מספר צוותים בעלי משימות מובחנות אשר בממשק צמוד עם מקבלי ההחלטות:

1. צוות תובנות – מתמקד ב"מציאת האמת" ע"י איסוף שיטתי של מידע, ניתוח התנאים החיצוניים והפנימיים ובחינת השערות.
2. צוותי תפעול – מתרכזים בהשגת תוצאות ע"י תיאום פעולות דחופות ודחיפה ליישום הוראות הפיקוד.
3. צוות תכנון – אחראי ליצירת תרחישים ולהמלצה על אסטרטגיות ופעולות. לעתים קרובות מורכב מתת-צוותים, כאשר לכל אחד מסגרת זמן או אתגר. הצוות מקדם דיון וקבלת החלטות שעוברות לצוותי היישום לתפעול.
4. צוות תקשורת – מתמקד בתקשור המידע לבעלי עניין פנימיים וחיצוניים, מתוך הבנה שבזמן משבר העברת המידע הופכת לנושא קריטי.

מניסיוני, ארגונים רבים מינו בעל תפקיד או הגדירו יחידה (למשל, אגף אסטרטגיה) לטיפול בנושא מוכנות הארגון ל- ACES. הבעיה היא שרוב הארגון, כולל ההנהלה נשארים ממוקדים בפעילות השוטפת, במיוחד עכשיו כשמשבר הקורונה יוצר איום קיומי על ארגונים רבים ודורש תשומת לב ניהולית רבה.

לעומת זאת, אימוץ המבנה אשר מוצע במאמר, יכול לאפשר ניהול טוב יותר של תכנון העתיד ביחד עם ניהול השוטף, ולאפשר להנהלה קבלת החלטות הרבה יותר מושכלת בכל הנוגע למוכנות הארגון למהפכת ה- ACES..

לצאת מחוזקים מהמשבר

ארגונים עסקיים לא בנויים מטבעם להתמודד עם משבר לאורך זמן. תהליכי קבלת ההחלטות שלהם בדרך כלל ארוכים, ניטור הסביבה הוא בדרך כלל חלקי ביותר והערכות מצב אסטרטגיות נעשות לעתים רחוקות.
זו הסיבה שארגונים רבים נכשלים בסביבה של מהפכה טכנולוגית, אשר במהותה מהווה סוג של משבר.

משבר דרמטי כמו הקורונה יכול לעזור להעלות למודעות מנהלים בארגונים עסקיים את הצורך לאמץ מודלים של ניהול משבר, ולהטמיע אותם לא רק לצורכי הישרדות אלא גם לצורכי הובלה במהפכת ה- ACES.

מתוך הבנת המורכבות, והצורך להתכונן ללא נודע, בנינו ב- ACES Consulting מודל לליווי ארגונים במהלך מהפכת ה-ACES

כתוב/כתבי תגובה