Blockchain ו- ACES – מהפכות טכנולוגיות נפגשות, מתערבלות ומשפיעות אחת על השנייה

לנהל את המהפכה בתוך עולם של מהפכות

עושים Zoom Out

הנטייה הטבעית של רובנו היא להתמקד על מנת להתמודד טוב יותר עם נושאים מורכבים, והדבר אינו שונה בהתייחסות למהפכת ה-ACES. אנשים רבים מתמקדים בממד אחד של מהפכת ה-ACES אך מחמיצים את התמונה הכוללת. אבל גם מהפכת ה-ACES אינה פועלת בחלל ריק. בו זמנית מתקיימות מספר מהפכות שמשפיעות ומושפעות ממהפכת ה-ACES. בין השאר מדברים על טרנספורמציה דיגיטלית, המהפכה התעשייתית 4.0 (שקשורה ל- IoT ו- Big Data), עולם העבודה העתידי (היעלמותן של משרות רבות עקב כניסת רובוטיקה; כניסת דורות חדשים לשוק העבודה; שינויים בדפוסי ההעסקה המסורתיים ועוד) ומהפכת ה- Blockchain.

אבל מה הקשר בין ה- Blockchain (ששייך לביטקוין) ולמהפכת ה- ACES?

מהפכת ה-Blockchain

ה-Blockchain חדר לתודעת כולנו עם כניסת הביטקוין ב-2009, כשיטה אשר נועדה לרשום את המסחר במטבע הווירטואלי. עם זאת, שיטת ה-Blockchain היא שיטה בפני עצמה אשר לה יישומים רבים מעבר לרישום מסחר במטבעות ווירטואליים, ובין השאר היא מקושרת יותר ויותר ליישומים אפשריים במסגרת מהפכת ה-ACES.
בין יתרונותיה, ניתן להתייחס לרישום בזמן אמת, שקיפות, חוסר יכולת לשנות רישום שנעשה וביזור. יתרונות שהופכים את רישום הפעולות הנעשות דרכה למוגנות מהונאה ובטוחות ממתקפות סייבר.
הממד שמקשר בין מהפכת ה- ACES ל- Blockchain הוא ממד הקישוריות, שמתגלה יותר ויותר כממד בעל פוטנציאל מהפכני על תחומים רבים בחיינו.

Blockchain ומהפכת ה-ACES  

בסקירה של חברת Deloitte על שילוב ה- Blockchain בתעשיית הרכב הם מביאים דוגמאות לשימוש אפשרי של Blockchain בתעשיית הרכב, ומחלקים את אפשרויות היישום ל- 3 קטגוריות:
אימות ושיפור תהליכים – ייעול תהליכים לאורך שרשת האספקה
ניהול רכב ותמריצים – שיפור המידע המועבר על הרכב והשימוש במידע בתוך התעשייה
כספים, תשלומים וביטוח – שיפור התהליכים בפיננסיים

 

סקירה ידידותית יותר של Ignite מציגה 10 יישומים אפשריים של Blockchain ברכב המקושר:
1. אבטחת מידע כנגד התקפות סייבר – כולל אבטחת המידע האישי של טרנזקציות כספיות, מידע שעובר במערכות המדיה ועדכוני תוכנה לרכב.
2. שקיפות בשרשרת האספקה – בטכנולוגיה מבטיחה שיצרנים, ספקים וחברות הובלה חשופים לאותו מידע לגבי חלקים בשרשרת האספקה.
3. אחסון מידע בצורה מאובטחת במהלך תהליכי ייצור הרכב.
4. ניהול תהליכים פיננסיים באמצעות טכנולוגיית ה- Blockchain.
5. חוזים חכמים – תוכניות קטנות אשר מאוחסנות ב- Blockchain ומשמשות לדוגמה בתהליך הייצור אל מול ספקים, או למשל בין בעל הרכב לחברת הביטוח.
6. Infotainment – הטכנולוגיה מוודאת שתשלומים על רכישת סרטים, שירותים או אפליקציות מועברים ונשמרים בצורה מאובטחת.
7. Telematics – כולל את כל המידע שמועבר בין הרכב המקושר למערכות אחרות וכולל את נתוני הרכב. טכנולוגיית ה- Blockchain מבטיחה שמידע חיוני זה יישאר מאובטח ולא פרוץ להאקרים.
8. IoT – אבטחת המידע המועבר מהסנסורים השונים ומשם מנותב לרכבים מקושרים אחרים ולמערכות השונות.
9. מידע לחברות הביטוח – העברת מידע באופן ישיר ומאובטח לחברת הביטוח לגבי מיקום הרכב, תנאי הנסיעה, אופן הנהיגה וכדומה.
10. ניהול ציי רכב – כבר כיום ציי רכב עושים שימוש רב בקישוריות אל מול הרכבים, וטכנולוגיית ה- Blockchain רק יכולה לסייע באבטחת ובשקיפות המידע.

האם באמת זה רלוונטי כעת?

כנראה שחלק מן היישומים והקישורים בין מהפכת ה-ACES לבין ה- Blockchain עוד רחוקים ממימוש. כמו במקרים אחרים, חלק מן היישומים האפשריים יתגלה כלא רלוונטי ויישומים אחרים יצוצו. יהיו גם מי שיגידו שזה עוד טרנד חולף שאוהבים להשתמש בו כ- Buzzword, ושהוא יוצר רעש שרק יגרום לקבלת החלטות שגויה. אך מדובר בטכנולוגיה שהולכת וחודרת, ושימוש נכון בה יכול לתת לארגונים יתרון תחרותי בשוק בו הם פועלים.

ובראייה ארגונית?

גם לארגונים, כמו לאנשים, יש נטייה להתמקד, לפשט ולהתעלם מהתמונה הכוללת. בפגישה בה הצגנו את נושא מהפכת ה- ACES בפני מנהל אסטרטגיה של אחד הארגונים בישראל, תגובתו הייתה שהוא מבין שב- 2021 צפויה מהפכה בנושא, אבל כרגע הוא עסוק בניהול 2-3 מהפכות שמשפיעות על הארגון שלו בהווה.

אבל אם אנחנו מבינים שמהפכות טכנולוגיות וחברתיות משפיעות אחת על השנייה, מעצימות את ההשפעות ויוצרות אתגרים חדשים שנובעים מהאינטראקציה ביניהן, אז ארגונים חייבים לעשות Zoom Out ולהסתכל על התמונה הכוללת. בין אם זה על משמעויות ה- Blockchain ובין אם זה על המהפכות האחרות שציינתי בפתיחה. אחרת, ההיערכות שלהם למהפכה הטכנולוגית בה הם בחרו להתמקד תתגלה כלוקה בחסר במקרה הטוב, ושגויה לגמרי במקרה הרע.

המודל אותו פיתחנו ב- ACES Consulting בא לתת מענה לצורך בהסתכלות כוללת הן על כלל ממדי מהפכת ה- ACES, והן על העולם בו מהפכת ה- ACES מתחוללת.

כתוב/כתבי תגובה